-
by Juventus Language Group
- 3 évvel ezelőtt

Az online prezentáció során a figyelem fenntartása sajátságos kihívás – ami működik személyes prezentációkban, nem biztos, hogy működik az online térben. Mi az hát, ami működik? Összegyűjtöttünk párat:
- Legyél minél jobban látható! Mindannyian ismerjük a kutatási eredményt, miszerint több, mint 90%-a a kommunikációnak non verbális módon (arckifejezés, mimika, testtartás, testbeszéd) történik, és mindössze 7%-ban szavainkkal. Gondolhatod, mennyire megsokszorozódik a láthatóság jelentősége az online térben!
- Te legyél az első, aki megjelenik az előadásodon, vigyázz, hogy egy korai fecske nehogy előtted érkezzen! Ugyanakkor akadhat olyan, aki technikai gondokkal küzd, így nem érkezik meg percekkel a kezdés előtt, jó esetben éppen időre. Tanácsunk: tervezz dupla kezdést. A várakozás ideje alatt se tétlenkedj, használd fel az időt a téma felvezetésére. Válassz egy feladatot, pl. szavazás, amivel máris bevonod a jelen lévőket, ugyanakkor, aki később érkezik, nem marad le semmi lényegesről. A valós kezdés a második, ez legyen pontos, a programban meghirdetett időpontban!
- Interakció! Tudtad, hogy az átlag koncentrációs idő 8-10 perc? Ez a szám pedig körülbelül megfeleződik, amikor a monitor előtt ülve online prezentációt hallgatunk. Nagyon fontos tehát, hogy minden 4-5. percben tervezz valamilyen interakciót, hogy fenntartsd a hallgatóság figyelmét.(szavazás, feleletválasztós kérdés, egy mini kvíz, kérdés, amire választ vársz, kép, amit kommentálniuk kell, stb.)
- Vizuális szemléltetés! De hogyan? Emeld ki a legfontosabb üzeneteket, egy-egy diával. Vigyázz: nehogy bullet point felsorolás legyen! Kép, grafikon, vagy CSAK EGY mondat. Az online előadás során a lehető legegyszerűbb, „szellős” diát használj. Pl. ne zsúfolj be 4-5 pontot egy diára, ehelyett készíts 4-5 diát külön-külön a pontokkal. Sosem tudhatod, hogy mekkora képernyőn nézik az előadásodat, az információ legyen látható a legkisebb monitoron is.
- Barátkozz meg a pillanatnyi szünetekkel és használd okosan őket! A virtuális térben természetesek a pillanatnyi szünetek, késhet a hangod pár ezred másodpercet. Ne ijedj meg tőle, inkább tekintsd előnyként: lehetőség a hallgatóságnak hogy feldolgozza a hallottakat, előrejelzésként használhatod valami fontos előtt, vagy retorikai eszköze lehet a hangsúlyozásnak!
Csak néhány tipp a teljesség igénye nélkül, de egészen biztosan hozzásegítenek, hogy mélyrepülés helyett szárnyalhass az online prezentációddal!
Ha szeretnéd megtanulni az online prezentálás minden csínját-bínját, és még több hasznos tanáccsal gazdagodni, látogass el prezentációs nyílt tréningünkre! Infó: www.juve.hu
Illés Csilla, nyelvtanár
Juventus Képzési Központ
www.juve.hu
Előző post